Pozowanie do sesji - Fotograf Ślubny Opole Tomek Sokalski
Instagram
Instagram

Sesje foto..

Pozowanie do sesji

Nie ma osoby, która choć trochę stresowała się przed pozowaniem do swojej pierwszej sesji.  Według mnie, każdy ma szanse na rewelacyjne ujęcia. Jak się zachować i co robić w czasie sesji opiszę w dzisiejszym poście.
Jak więc zachować się mamy, gdy już zdecydowałyśmy się pozować? Modelka musi być po trosze aktorką. Każde zdjęcie opowiada jakąś historię i wszystkie jego elementy muszą być z nią spójne. Dlatego trudno podpowiedzieć gotowe pozy czy konfiguracje, można jednak podpowiedzieć kilka zasad, które będą pomocne i w miarę uniwersalne:

Głowa.
Aby mieć wyraziste rysy twarzy, nie należy cofać głowy. Wciskamy wtedy niejako brodę w szyję, robiąc sobie gustowny drugi podbródek, rozmywamy kontur twarzy. Zamiast tego wyciągnijmy szyję w górę i pochylmy minimalnie głowę do przodu. Pozycja ta wyda się pewnie dość nienaturalna, ale sprawdza się na zdjęciach;

Usta.
Dobrym patentem są lekko rozchylone usta. Należy uśmiechnąć się bardzo lekko z zamkniętymi ustami, a potem w tym uśmiechu je lekko rozchylić;

Sylwetka.
– Dobrze jest ustawić się inaczej niż na wprost w stosunku do aparatu. Nie każdy lubi fotografować się z profilu, ale lekki półprofil zdecydowanie lepiej prezentuje się na zdjęciach. Trzeba spojrzeć na coś położonego lekko z boku fotografa. Skupiony wzrok jest bardziej rzeczywisty i wygląda naturalniej;

Ramiona.
Kolejna rzecz to ułożenie ramion. Nie ściągajmy ramion do siebie, nie garbmy się. To zawsze wygląda nieatrakcyjnie

Ręce.
Wielu z nas ma problem z rękami – co z nimi zrobić? Na pewno nie wykonywać sztucznych gestów. Dobrze jest zająć je czymś – torebką, czy choćby trzymanym w dłoni liściem. Trudną umiejętnością jest włączenie gestów dłoni do stylizacji, ale jeżeli czujemy się pewnie, możemy się o to pokusić. Przede wszystkim jednak pamiętajmy o pozach zakazanych – nie zakładamy rąk, nie krzyżujemy ich przed sobą, nie obejmujemy tułowia. Jest to najlepsza metoda, żeby wyglądać na osobę zamkniętą i ponurą, a to z kolei raczej nie jest wizerunek, jaki większość z nas chciałaby zaprezentować. Nie chowajmy tez dłoni ani nie stawajmy na baczność. Polecam ustawienie rąk w jakikolwiek asymetryczny sposób np. jedna delikatnie położona na biodrze a druga wzdłuż ciała, dotykającą dłonią uda.

Biodra.
Jeżeli chodzi o biodra, to ich wizualne wysmuklenie jest bardzo proste – muszą być ustawione nie na wprost fotografa, jedno powinno być przesunięte nieco do przodu, a drugie odrobinę cofnięte. Uważajmy również, aby nie wysunąć ich nadmiernie do przodu – chyba że marzymy o efekcie wypukłego brzucha.
Przy tym wszystkim jeszcze należy zachować naturalność, ale nikt nie powiedział, że sztuka właściwego pozowania jest łatwa. Najlepiej jest poćwiczyć sobie te wszystkie pozy w domu przed lustrem tak aby na sesji czuć się pewniej.

Ogólna sylwetka.
Nie chętnie chcemy pozować w pozycji stojącej. Często jest to spowodowane niezadowoleniem z kształtu bioder, brzucha lub nóg. Na to też jest rada należy skrzyżować nogi, a wiele wad ich budowy przestanie być widoczne. Pamiętać należy także, żeby nie ustawiać ich z piętami na zewnątrz – nadaje to infantylny i pretensjonalny wyraz każdej modelce. Dobrym pomysłem jest natomiast postawienie jednej nogi nieco przed drugą i lekkie ugięcie jej w kolanie. Również odstawienie jednej zgiętej nogi lekko w bok, co dodaje sylwetce lekkości. Jeśli modelka siedzi, a chce optycznie wydłużyć i wyszczuplić łydki powinna założyć nogę na nogę i ustawić je lekko ukośnie.

Tomek Sokalski
21-10-2015
0 komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.