Sesja studyjna czy plenerowa?| Fotograf Ślubny Opole Tomek Sokalski - Fotograf Ślubny Opole Tomek Sokalski
Instagram
Instagram

Sesje foto..

Sesja studyjna czy plenerowa?

Wielokrotnie spotykam się z pytaniami, którą sesję wybrać, Studyjną czy Plenerową? Jak mam się ubrać na sesję, jak się umalować, co wziąć ze sobą? Postanowiłem napisać kilka cennych wskazówek i uwag, które mogą przydać się i być pomocne w odpowiedzi na nurtujące pytania.

 

 

 

kto może

 

Kto może uczestniczyć w sesji?

W sesjach fotograficznych może uczestniczyć każdy: dorośli, dzieci, członkowie dalszej rodziny. W przypadku dzieci nie mających ukończonego 18 roku życia, potrzebna jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

 

 

 

 

Plener-vs-studio

 

Studyjna czy Plenerowa?

Przed wyborem rodzaju sesji należy zadać sobie pytanie jakiego typu zdjęcia są nam potrzebne, do czego później będziemy chcieli je wykorzystać? Jedni chcą mieć zdjęcia do swojego portfolio, do poszukiwania nowej pracy, dla swoich bliskich albo do np Facebooka. Tak naprawdę pomysłów na wykorzystanie własnych fotografii jest naprawdę wiele. Należy mieć jednak świadomość, pewnych ograniczeń i zalet poszczególnych miejsc. Sesje studyjną możemy przeprowadzić o każdej porze roku, niezależnie czy na dworze pada deszcz, czy szaleje wiatr. Studio wprowadza pewną monotonię komponowania kadrów, ustawianie świateł trwa dłużej.  Sesje plenerowe z kolei pozwalają na uzyskanie większej różnorodności finalnego materiału zdjęciowego. Musimy znowu zaplanować miejsce gdzie chcielibyśmy, żeby sesja się odbyła.

 

 

 

Gdzie umówić się na sesję plenerową?

Jestem otwarty na propozycje dotyczące wyboru miejsca. W przypadku par, zastanówcie się co chcielibyście pokazać na zdjęciach. Może Wasze wspólne zainteresowania lub miejsce Waszej pierwszej randki/spotkania. Takie indywidualne urozmaicenia sprawi, że sesja nabierze charakteru i odda Wasze wnętrza, stanowiąc wspaniałą pamiątkę. Część miejsc dotyczących wykonania sesji plenerowych proponuje ja, mam swoje ulubione „miejscówki” które znajdują się na terenie Opola. Zdając się na mój wybór i doświadczenie zyskujecie pewność że okolica, którą wybieramy pozwala na skomponowanie bardzo różnorodnych kadrów.

 

Ile osób może uczestniczyć w sesji?

W przypadku studia, w pozowaniu do zdjęć może brać udział 5 osobowa rodzina z uwagi na ograniczenia w ilości miejsca. Natomiast w przypadku pleneru dowolna ilość uczestników. Warto pamiętać, że im więcej osób ma brać udział w zdjęciach tym dłużnej trwa komponowanie odpowiednich kadrów oraz przygotowanie do kolejnych ujęć. Dobrze jest zabrać ze sobą osobę, która będzie mogła Ci pomóc, czy to w stylizacji, czy w noszeniu bagażu.

 

w co sie ubracJak się ubrać na sesję?

Na pewno wygodnie! Jest to szczególnie ważne przy sesjach plenerowych gdzie często zmieniamy pozycje i ustawienia. Rzeczy dobierajmy tak by do Ciebie wzajemnie pasowały. Starajmy się też utrzymać jednolitą stylistykę w doborze ubrań dla wszystkich uczestników naszej sesji. Pamiętajmy by nie przesadzić – zdjęcia rodzinne w trampkach, niebieskich jeansach i jasnej koszuli wcale nie muszą być nudne! Na sesję weźmy ze sobą jeden lub dwa dodatkowe komplety rzeczy do przebrania. Warto zadbać też by nasze ubrania były wcześniej wyprasowane. Zagniecenia materiału rzadko pomagają w jego korzystnym układaniu się 🙂

 

Jaki makijaż?

Makijaż fotograficzny różni się od zwykłego makijażu. Musi uwzględniać zamierzenia fotografa, projekt, a także światło oraz technikę, jakich fotograf będzie używał.

 1. Twarz.
  Zdjęcia wykonywane przy świetle ciepłym czyli takim, które zawiera w sobie tony żółte, złociste, dobrze jest używać podkładów ciepłych, złocistych, piaskowych, brzoskwiniowych. Przy oświetleniu kontrastowym, np. z jednego źródła światła, należy bardzo dokładnie pokryć cerę, aby nadać jej gładkości. Trzeba mocno podkreślić kości policzkowe, aby nadać twarzy charakter trójwymiarowości. Ten typ światła wymaga również make-up’u kontrastowego, z mocnymi akcentami (np. mocne usta, mocne oczy), przy czym obrys tychże powinien być niezwykle precyzyjny. Kolorystyka powinna być żywa, zdecydowanie należy unikać kolorystyki pastelowej w szczególności w przypadku ust.
  Przy makijażu do zdjęć czarno-białych należy pamiętać, że wszelkie subtelności związane z zastosowanymi kolorami zostaną zredukowane do minimum. Dlatego właśnie lepiej tu skupić się na precyzji w liniach i konturach niż na grze kolorów. Należy pamiętać, że kontrasty między kolorami zostaną jeszcze bardziej wzmocnione, co nie zawsze daje interesujący efekt. Warto także podkreślić linię kości policzkowych, co pozwoli na nadanie twarzy smukłego, trójwymiarowego wyglądu. Jeżeli nie potrafią Panie lub nie są zbyt pewne w malowaniu się do zdjęć to należy przyjść na sesję bez makijażu z nałożonym jedynie podkładem matującym. Dobrze jest przynieść ze sobą swoje kosmetyki do makijażu, które na miejscu zostaną wykorzystane.
 2. Oczy.
  Ponieważ w trakcie sesji zdarza się zmiana stylizacji, ubioru, uczesania do której nie zawsze pasuje pierwotnie wykonany makijaż, należy liczyć się z tym, że konieczne będzie zmycie makijażu i pomalowanie się od początku. W tym celu należy mieć ze sobą kosmetyki do demakijażu, które nas nie uczulają i które używamy na co dzień. Wszelkie dodatki typu sztuczne rzęsy, cyrkonie przyklejane na skórę trudno się usuwają a skóra po ich usunięciu jest podrażniona. Dlatego ten typ ozdobników można używać na końcowym etapie sesji, kiedy nie planujemy już wykonywania innych zdjęć.
 3. Włosy.
  Włosy należy umyć bezpośrednio przed sesją zdjęciową i nie powinno się w nie wcierać żadnych pianek, żeli i wosków. Sklejające się i zbyt obciążone kosmetykami włosy, brzydko prezentują się na zdjęciach i zdecydowanie trudniej się układają.
 4. Paznokcie.
  Paznokcie powinny być zadbane co nie oznacza, że muszą być długie. Jednak postrzępione skórki czy obgryzione paznokcie skutecznie uniemożliwiają wykonanie wielu ujęć zawierających zbliżenie na dłonie. Nie należy malować paznokci ostrymi odcieniami lakieru. Najlepiej na zdjęciach wygląda francuski manikiur. Można również pomalować paznokcie lakierem bezbarwnym lub w pastelowych jasnych kolorach, ale nie perłowym.

 

Gdzie się przebrać?

W przypadku sesji studyjnych, dostępne jest dyskretne pomieszczenie do przebrania. W przypadku sesji plenerowych, ja zabieram ze sobą specjalny namiot, w którym komfortowo można się przebrać.

 

Jakie rekwizyty zabrać ze sobą?

Tu dużo zależy od tego jaki mamy ustalony wcześniej temat sesji. Np. w przypadku sesji piknikowych przyda nam się koc i duży talerz wypełniony świeżymi owocami. Na sesję dziecięcą kilka wypełnionych helem balonów itd. Nasza inwencja jest w tym temacie niczym nie ograniczona. Pamiętajmy jednak by wcześniej skonsultować jakie rekwizyty będziemy ze sobą mieli podczas sesji.

 

Co jeszcze dobrze jest mieć ze sobą podczas sesji?

Na pewno zawsze podczas jakiejkolwiek sesji dobrze jest zabrać ze sobą dobry humor! 🙂 Jeśli postanowiliśmy zabrać większą ilość rekwizytów, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednio duży plecak lub torbę. Podczas sesji bez udziału wizażystki panie powinny na wszelki wypadek mieć w pogotowiu podstawowy zestaw do korekty makijażu.

 

Tomek Sokalski
04-09-2015
0 komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.