Uwagi ogólne dotyczące współpracy Modelka - Fotograf - Fotograf Ślubny Opole Tomek Sokalski
Instagram
Instagram

Sesje foto..

Uwagi ogólne dotyczące współpracy Modelka – Fotograf

Wzajemne poszanowanie siebie i czasu. 🙂

Dobra współpraca pomiędzy fotografem, a modelką to już jeden krok więcej do osiągnięcia zamierzonego celu. Czasami zdarza się, że Klient w ostatniej chwili odwołuje swoją sesję zdjęciową. Dobrze gdy powiadomi o tym z kilkudniowym wyprzedzeniem, gorzej gdy bez żadnego konkretnego powodu nie stawi w ustalonym terminie w miejscu wyznaczonym na sesję. Takie zachowanie przynosi często niepotrzebne nerwy, a także stratę nie tylko finansową ale też czasową. W sytuacji gdy do sesji fotograf wypożycza stroje z wypożyczalni, zamawia wizażystkę i fryzjerkę, wynajmuje studio fotograficzne a Klientka nie stawia się w terminie to poniesione koszty stają się znaczące. Zdarzają się różne przypadki losowe uniemożliwiające stawienie się w ustalonym terminie na sesji, ale kultura wymaga tego, aby jak najszybciej powiadomić o tym fakcie fotografa i jeśli to możliwe ustalić nowy, inny termin sesji. Ta zasada obwiązuje w obie strony. Dobry fotograf również powinien wcześniej powiadomić Klientkę, że z jakiś ważnych powodów musi odwołać czy przesunąć sesję na inny termin.

 

 

Studio bez Klienta-KlientkiZdarzają się również sesje bezpłatne na zasadzie otrzymania zdjęć za pozowanie. Tego typu sesje służą do wzbogacania swojego protfolio zarówno przez fotografa jak i przez modelkę. W gronie fotografów i modelek taka sesja nazywana jest sesją TFP z angielskiego Time For Prints – zdjęcia za pozowanie. Przy tego typu sesjach raczej nie inwestuje się w wynajem studia oraz strojów z wypożyczalni, i rzadko kiedy biorą w nich udział płatne wizażystki i fryzjerzy. W związku z tym nagłe i niezapowiedziane odwołanie sesji przez modelkę nie tyle generuje straty finansowe co powoduje marnowanie czasu fotografa, który mógłby w tym terminie zając się czymś innym. Tu uwaga do przyszłych i początkujących modelek. Na sesje bezpłatne nie należy się spóźniać, źle widziane jest odwoływanie sesji na ostatnią chwilę lub nie stawianie się o umówionej porze i miejscu. Modelka musi być w stałym kontakcie telefonicznym z fotografem, nie może samodzielnie zmieniać miejsca sesji, stylizacji czy innych warunków ustalonych z fotografem.

 

 

Osoby chcące wziąć udział w sesji muszą być wypoczęte, na dzień przed sesją nie wolno imprezować do bladego świtu. Należy się wyspać i wypocząć. Osoby z podkrążonymi oczami, zmęczoną cerą i syndromem dnia poprzedniego nie będą dobrze wyglądać na zdjęciach. Do sesji należy podejść na luzie tzn. nie stresować się. Ani fotograf ani jego sprzęt nie gryzą. W trakcie sesji zawsze można zadawać pytania w sytuacji kiedy czujemy się niepewnie lub coś nam nie odpowiada. Zachowując się w naturalny sposób mamy większe szanse na dobre zaprezentowanie się na zdjęciach. Sesje robione w plenerze w miejscach zaludnionych mają to do siebie, że zwracają na siebie uwagę. Należy wyłączyć się i nie przejmować się tym, że ludzie przystają i patrzą się na to jak są robione zdjęcia. Atmosfera w trakcie robienia zdjęć jest równie ważna jak samo przygotowanie się do sesji. Należy być realistką i znać swoją wartość ale też nie przeceniać swoich możliwości. Jeżeli nie ma się urody Moniki Belluci to nie można oczekiwać że fotograf z nas ją zrobi. Pozując do zdjęć trzeba starać się zrozumieć ich klimat i zamierzenie fotografa. Mając świadomość swoich mocnych i słabych stron trzeba umiejętnie niektóre rzeczy eksponować i inne ukrywać. Należy zaufać fotografowi i słuchać jego sugestii. Jemu też zależy na tym, ale efekt sesji w postaci zdjęć był jak najlepszy.

 

 

 

 

 

Tomek Sokalski
06-08-2015
1 komentarz

Komentarze

Co myślą inni?

Interesujący wpis, który rozwiał wszystkie moje wątpliwości. Wpis bardzo mnie zaciekawił, dowiedziałem się wszystkiego czego potrzebowałem, wielkie dzięki, Pozdrawiam !

Możliwość komentowania jest wyłączona.