Uwagi ogólne dotyczące współpracy Modelka - Fotograf - Fotograf Ślubny Opole Tomek Sokalski
Instagram
Instagram

Sesje foto..

Uwagi ogólne dotyczące współpracy Modelka – Fotograf

Wzajemne poszanowanie siebie i czasu. 🙂

Dobra współpraca pomiędzy fotografem, a modelką to już jeden krok więcej do osiągnięcia zamierzonego celu. Czasami zdarza się, że Klient w ostatniej chwili odwołuje swoją sesję zdjęciową. Dobrze gdy powiadomi o tym z kilkudniowym wyprzedzeniem, gorzej gdy bez żadnego konkretnego powodu nie stawi w ustalonym terminie w miejscu wyznaczonym na sesję. Takie zachowanie przynosi często niepotrzebne nerwy, a także stratę nie tylko finansową ale też czasową. W sytuacji gdy do sesji fotograf wypożycza stroje z wypożyczalni, zamawia wizażystkę i fryzjerkę, wynajmuje studio fotograficzne a Klientka nie stawia się w terminie to poniesione koszty stają się znaczące. Zdarzają się różne przypadki losowe uniemożliwiające stawienie się w ustalonym terminie na sesji, ale kultura wymaga tego, aby jak najszybciej powiadomić o tym fakcie fotografa i jeśli to możliwe ustalić nowy, inny termin sesji. Ta zasada obwiązuje w obie strony. Dobry fotograf również powinien wcześniej powiadomić Klientkę, że z jakiś ważnych powodów musi odwołać czy przesunąć sesję na inny termin.

 

 

Studio bez Klienta-KlientkiZdarzają się również sesje bezpłatne na zasadzie otrzymania zdjęć za pozowanie. Tego typu sesje służą do wzbogacania swojego protfolio zarówno przez fotografa jak i przez modelkę. W gronie fotografów i modelek taka sesja nazywana jest sesją TFP z angielskiego Time For Prints – zdjęcia za pozowanie. Przy tego typu sesjach raczej nie inwestuje się w wynajem studia oraz strojów z wypożyczalni, i rzadko kiedy biorą w nich udział płatne wizażystki i fryzjerzy. W związku z tym nagłe i niezapowiedziane odwołanie sesji przez modelkę nie tyle generuje straty finansowe co powoduje marnowanie czasu fotografa, który mógłby w tym terminie zając się czymś innym. Tu uwaga do przyszłych i początkujących modelek. Na sesje bezpłatne nie należy się spóźniać, źle widziane jest odwoływanie sesji na ostatnią chwilę lub nie stawianie się o umówionej porze i miejscu. Modelka musi być w stałym kontakcie telefonicznym z fotografem, nie może samodzielnie zmieniać miejsca sesji, stylizacji czy innych warunków ustalonych z fotografem.

 

 

Osoby chcące wziąć udział w sesji muszą być wypoczęte, na dzień przed sesją nie wolno imprezować do bladego świtu. Należy się wyspać i wypocząć. Osoby z podkrążonymi oczami, zmęczoną cerą i syndromem dnia poprzedniego nie będą dobrze wyglądać na zdjęciach. Do sesji należy podejść na luzie tzn. nie stresować się. Ani fotograf ani jego sprzęt nie gryzą. W trakcie sesji zawsze można zadawać pytania w sytuacji kiedy czujemy się niepewnie lub coś nam nie odpowiada. Zachowując się w naturalny sposób mamy większe szanse na dobre zaprezentowanie się na zdjęciach. Sesje robione w plenerze w miejscach zaludnionych mają to do siebie, że zwracają na siebie uwagę. Należy wyłączyć się i nie przejmować się tym, że ludzie przystają i patrzą się na to jak są robione zdjęcia. Atmosfera w trakcie robienia zdjęć jest równie ważna jak samo przygotowanie się do sesji. Należy być realistką i znać swoją wartość ale też nie przeceniać swoich możliwości. Jeżeli nie ma się urody Moniki Belluci to nie można oczekiwać że fotograf z nas ją zrobi. Pozując do zdjęć trzeba starać się zrozumieć ich klimat i zamierzenie fotografa. Mając świadomość swoich mocnych i słabych stron trzeba umiejętnie niektóre rzeczy eksponować i inne ukrywać. Należy zaufać fotografowi i słuchać jego sugestii. Jemu też zależy na tym, ale efekt sesji w postaci zdjęć był jak najlepszy.

 

 

 

 

 

Tomek Sokalski
06-08-2015
2 komentarze

Komentarze

Co myślą inni?

Bardzo zaciekawił mnie Twój post, przyjemnie się czyta.

Dziękuję za cenne informacje. zdjęcia artystyczne
na wesele to również ciekawy temat nad którym warto się zastanowić.

Jak coś mogę pomóc 🙂 Pozdrawiam

Interesujący wpis, który rozwiał wszystkie moje wątpliwości. Wpis bardzo mnie zaciekawił, dowiedziałem się wszystkiego czego potrzebowałem, wielkie dzięki, Pozdrawiam !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *